Jan 24, 2014

Дистрикт Брчко: Симбол и национални споменик




     Заштитни знак насеља Варош и најлепша грађевина у централног дела Брчког или Дистрикта Брчко у Босни и Херцеговини јесте зграда градске Вијећнице.
– Осим што је препознатљив симбол града, брчанска Вијећница је, поред оних у Сарајеву и Мостару а када је у питању промоција градитељства периода у коме су настале значајан културно историјски споменик. Брчанска је званично 2004. године проглашена националним спомеником Босне и Херцеговине, рекао је др. Александар Ђурић, шеф службе за туризам у Влади Дистрикта Брчко.
   



  Изградња је започета 1890. године према идејном пројекту архитекте Александра Витека који је пројектовао и вијећницу у Сарајеву док је за извођачки пројекат био задужен архитекта Ћирило Ивековић. Грађена је у псеудомаурском стилу, карактеристичном по мноштву украса на зидовима, изнад прозора и врата и са куполама на крову. Радови на брчанској градској кући завршени су 1892. године, пре и него што је започета изградња сарајевске Вијећнице, што довољно говори о стратегијском, политичком и трговачком значају Брчког у тадашњој новој покрајини Аустро-Угарске монархије. Ондашња власт у њену изградњу уложила је много новца, према неким списима око 110 000 ондашњих златних круна.
      
  Архитектонска вредност и стилско решење објекта у Брчком има непроцењив значај не само за градитељство у Брчком, већ и у целој босанскохерцеговачкој градитељској баштини. Посебну вредност објекта огледа се на јужној фасади са равномерним низом украшених прозора, наглашеним спратним венцима, вештим опонашањем алтернативних слојева камена и опеке...

Могло би се рећи да је ова зграда од свог постанка па до данас била и остала административна зграда. Прво је била седиште општинских органа, затим Савска капетанија па пошта. У њој је био смештен брчански телеграф, једно време и Градска библиотека.
   

  Дуго је ова грађевина одолевала зубу времена али је као један од најдрагоценијих објеката за становништво и историју града на Сави дочекала и комплетну рестаурацију у коју је уложено преко четири милиона конвертибилних марака. На првом месту то је значило очување аутентичности спољног изгледа што је било под надзором Комисије за заштиту споменика БиХ.
 
    

 Унутрашњост реконструисане зграде данас пре свега одише топлином и складом ентеријера, додатно оплемењеног осмесима и љубазношћу запослених. У приземљу су сала за венчање, сала за прес конференције и стална поставка Галерије дистрикта. Елегантно степениште овог велелепног здања води до спрата где се налази кабинет градоначелника и велика сала за седнице Владе дистрикта.
     
    
 


Нови изглед добио је и простор у сутерену зграде у коме се, како нам је речено сада налази галеријски депо са богатим фундусом од преко 1.000 уметничких слика.

 У складу са бојама на фасади, испред саме Вијећнице постављена је и занимљива табла, а Ђурић је објаснио да су на њој имена градова побратима Брчког: Смедеревска Паланка из Србије, Сент Луис у Америци и Самсун у Турској.



јануар 2014.

 

No comments:

Post a Comment