Jul 29, 2009

Ivanjica:Mučanjska šnicla


      Nedavni odlazak u Ivanjicu, kratka šetnja parkom i huk vodopada na Moravici, automatski su, bar na kratko u zaborav bacili predhodne teške dane na vrelom beogradskom asfaltu. Samo okruženje obećavalo je puno, a nastavak putovanja do Katića (22 kilometra) svakim narednim kilometrom potvrđivalo je zbog čega je godinama unazad, ovaj kraj na nadmorskoj visini od 1.000 metara jedno od glavnih odredišta sve većeg broja domaćih i stranih turista.


Posvećenost gostu je ono po čemu su Obradovići prepoznatljivi


       Kuće krečene u belo, pokrivene kamenim pločama, stare i po 200 godina dočekaše nas u samom centru varoši podno Mučnja. Preko puta u potpunom kontrastu, ali itekako u skladu sa prirodnim okruženjem moderna građevina – Pansion Obradović.                                                                                                                                                                                                                                            
      Kuće krečene u belo, pokrivene kamenim pločama, stare i po 200 godina dočekaše nas u samom centru varoši podno Mučnja. Preko puta u potpunom kontrastu, ali itekako u skladu sa prirodnim okruženjem moderna građevina – Pansion Obradović.

     Nakon srdačnog dočeka i osveženja na terasi, Nebojša, najmlađi Obradović pokazao nam je restoranski deo sa posebnom trpezarijom za (pansion) ručavanje u kojoj je smeštena biblioteka sa pozamašnim brojem knjiga.

      Obilazeći smeštajni deo u odmoru smo nakratko prekinuli Olgu Burgović i Kalojević Đorđa, goste iz Beograda koji ovde borave četvrti put. Priroda, odličan smeštaj i ljubaznost domaćina, Svetlane, Vojina i Nebojše potpuno su ih osvojili. Kao penzioneri imaju vremena na pretek, tako da su posle mora, „svratili” u Katiće na dvonedeljni odmor. Kako nam je Olga rekla, iako su malo striji, lepo jedu, ali to posle potroše u šetnji. Brali su maline, išli u borovnice, a usput ubrali i poneku šumsku jagodu, cveće, povremeno išli u Ivanjicu...

Gosti hoće sadržaj

     Turističku ponudu Katića upotpunjuje renovirani hotel „Logos” kapaciteta oko 70 kreveta, u sendviču između Obradovićevih objekata. Obradovići imaju ukupno 40 kreveta. Pun pansion po osobi u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama košta 22 evra u dinarskoj protivvrednosti za odrasle, deca do pet godina besplatno, od 5 do 12 godina imaju 50 posto popusta. Dnevni najam apartmana u brvnarama je od 36 (dve osobe) do 85 evra (5-7 osoba). Ove cene podrazumevaju i boravišnu taksu, osiguranje, jutarnje posluženje (domaća kafa, slatko, rakija), izlet vozićem na Mučanj, korišćenje bicikla i bazena. Obradovići goste vode na izlet na Uvačko jezero (dvosatna vožnja čamcima posebno se plaća), a po želji i do Studenice, Prijepolja i manastira Mileševa.

     – Gosti hoće sadržaj i mi se trudimo da im boravak maksimalno ispunimo, a zauzvrat imamo „ponovljena putovanja”, jer je mnogo onih koji ovde dolaze čak četiri puta – kaže Vojin Obradović.

     – Na nekih 200 metara odavde imamo pravo seosko domaćinstvo sa štalom (goveda, ovce), plastenicima sa povrćem, tako da naši gosti mogu da gledaju ali i da učestvuju u svim seoskim poslovima. Tu je i pet ari malinjaka u kojima su do pre neki dan mogli da beru maline, nadovezuje se Nebojša na Vojinovu priču dok nam pokazuje izuzetno sređeno dvorište iza glavnog objekta. LJuljaške za decu, fontana sa ribicama, ležaljke, bazen, kabiname za presvlačenje ukazuju da domaćini o svakom detalju vode računa. Tu je i mapa Katića, odnosno „staza zdravlja”sa dužinom obeleženih staza za šetnju po okolini.

Brvnare u gustoj borovoj šumi

     Malo iznad pansiona, ušuškane u gustoj borovoj šumi su brvnare (montažne kuće tip Golija 64) sa apartmanima za najam od 50 do 90 metara kvadratnih. Svi apartmani poseduje moderno oprenljene kuhinje i trpezarije kao sastavni deo dnevnog boravaka kojim dominira kamin. Drveno stepenište vodi u spavaće sobe, a svaka prostorija ima sopstvenu terasu para vrednu za uživanje u četinarskoj šumi.

      Između njih zajednički roštilj i mini pekara, gde se uz roštilj rađaju nova poznanstva. Kad smo već kod hrane, valja naglasiti da Obradovići pripremaju domaću hranu. Porcije su obilne, a zaštitni znak su„mučanjska šnicla”i „pekarski krompir na Tiosavljev način” po receptu starog ugostitelja, dede Tiosava. „Mikine krofne” spremaju se po bakinom receptu....

Tekst i foto: Senka Lučić
objavljeno: 29/07/2009

http://www.politika.rs/scc/clanak/97461/Mucanjska-snicla


No comments:

Post a Comment